WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY RYN

Nowy obiekt w lidzbarskim uzdrowisku

POWIAT LIDZBARSKI
Lidzbarskie uzdrowisko niebawem zyska zakład przyrodoleczniczy. Zakończenie prac budowlanych planowane jest już w przyszłym roku.

Historia lidzbarskiego uzdrowiska sięga początków XXI wieku, kiedy to pojawiły się pierwsze plany jego utworzenia. Po ponad 20 latach uzdrowisko jest już niemal w pełni gotowe. „Ten czas mijał nam bardzo szybko, ale udało nam się doprowadzić przede wszystkim do budowy Term Warmińskich i odwiertu, to był początek, gdzie udowodniliśmy, że wody z odwiertu GT-1 są wodami leczniczymi” – wspomina starosta lidzbarski Jan Harhaj.

Ostatnim, niezbędnym elementem jest zakład przyrodoleczniczy, którego budowy podjął się prywatny inwestor. Accessmedica posiada duże doświadczenie i od lat prowadzi sanatoria. „Naszym największym doświadczeniem jest prowadzenie sanatorium w Kołobrzegu. Tam tych sanatoriów i obiektów uzdrowiskowych jest bardzo, bardzo dużo, więc mamy nadzieję, że rozpoczęcie tej inwestycji pozwoli miastu rozwijać się i także przyciągać innych inwestorów w kierunku rehabilitacji medycznej oraz branż pokrewnych” – podkreśla Michał Danowski, prezes firmy Accessmedica.

W nowym zakładzie przyrodoleczniczym z oferty będą mogli skorzystać również pacjenci ze skierowaniem. Narodowy Fundusz Zdrowia planuje podpisać umowę na refundację zabiegów i leczenia prowadzonego w nowym obiekcie. „Już jesteśmy na etapie takim, że jeżeli ten dom przyrodoleczniczy zostanie uruchomiony, to ambulatoryjne usługi zdrowotne już w przyszłym roku będą dostępne dla pacjentów z całej Polski, ale też i z Lidzbarka Warmińskiego w ramach leczenia uzdrowiskowego” – zapowiada Andrzej Zakrzewski, dyrektor warmińsko-mazurskiego oddziału NFZ.

Działalność uzdrowiska oparta będzie o wykorzystywane w nim nowe technologie, m.in. procedurę weryfikującą skuteczność dobranych zadań rehabilitacyjnych i zabiegów. „Mówimy o tzw. szerszym podejściu w rozumieniu podejścia holistycznego do pacjenta, czyli zbieramy informacje i w tym momencie my jesteśmy na etapie weryfikowania tych informacji, czy taki sposób, takie narzędzia wykorzystane do zbierania tych informacji będą skuteczne. To jest jedno z zadań z wykorzystaniem tych technologii online” – zapowiada prof. AWF w Katowicach dr hab. Anna Zwierzchowska. Pacjenci po zakończeniu leczenia w zakładzie przyrodoleczniczym będą mogli również korzystać z aplikacji, która pozwoli kontynuować rehabilitację w warunkach domowych.