WSPIERAMY

EKO
NGO

TELEWIZJA URZĘDU MIASTA I GMINY RYN

20-lecie Oddziału Regionalnego ARiMR

ARiMR
Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa kończy 20 lat. Jubileusz to dobra okazja do podsumowania dotychczasowych działań.

Początki działalności Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa to rok 2000 i pilotażowe tworzenie zintegrowanego systemu zarządzania i kontroli na Warmii i Mazurach. Później był SAPARD, tworzenie systemów identyfikacji i rejestracji zwierząt, działek ewidencyjnych i rolnych, wsparcia bezpośredniego, wspólna organizacja rynków owoców i warzyw. Potem powstały sektorowy program operacyjny, a następnie kolejne programy rozwoju obszarów wiejskich oraz programy rybackiej. „Obecnie kończymy realizację Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich i Programu Operacyjnego Rybactwo i Morze na lata 2014-2020 oraz prowadzimy inne działania, klęskowe, epizodyczne i COVID-owe. Naszą instytucję tworzą ludzie. Dzięki nim rolnicy, producenci rolni, hodowcy, rybacy i osoby z terenów wiejskich otrzymały przez 20 lat ze środków krajowych i unijnych na rozwój rolnictwa na Warmii i Mazurach ponad 20 miliardów złotych. Corocznie na tereny wiejskie Warmii i Mazur przekazywane jest z Agencji w formie dopłat, zaliczek i kontraktacji ponad 1,6 miliarda złotych środków krajowych i unijnych” - mówi Leszek Potorski, dyrektor Warmińsko-Mazurskiego Oddziału Regionalnego ARiMR. Od dwóch lat wsparcie łatwiej jest uzyskać, bo Agencja uruchomiła specjalne aplikacje, m.in. e-wniosek+ i IRZ + oraz aplikację mobilną, które umożliwiają składanie wniosków o dopłaty i śledzenie ruchu zwierząt gospodarskich przez Internet.

W ciągu ostatnich 20 lat najważniejsze były te działania, które pomagały unowocześnić gospodarstwa i przedsiębiorstwa rolne. „Do 2013 roku realizowaliśmy Program Rozwoju Obszarów Wiejskich, w którym największym zainteresowaniem cieszyła się modernizacja gospodarstw rolnych, dająca dofinansowanie na zakup maszyn, urządzeń i inwestowanie w budynki do produkcji rolnej. W naszym województwie zrealizowano około 3300 projektów na łączną kwotę 420 milionów złotych. Udzielana była też pomoc na działania rybackie, wsparcie rozwoju sektora rybołówstwa i nabrzeżnych obszarów rybackich pozwoliło na unowocześnienie floty rybackiej. Odrodziły się też lub powstały nowe zakłady przetwórcze. Obecnie oddział zajmuje się weryfikacją ponad tysiąca wniosków złożonych w tym roku, a także realizuje działania mające na celu złagodzenie skutków epidemii COVID-19. W 2020 roku, pomimo ogłoszenia stanu pandemii, już udało nam się wypłacić ponad 86 milionów złotych w ramach rolniczych działań inwestycyjnych oraz ponad 20 milionów złotych w ramach działań rybackich” - informuje Mieczysław Włos, zastępca dyrektor oddziału.

Zobacz, jakie jeszcze działania wspierał i wspiera Warmińsko-Mazurski Oddział Regionalny ARiMR – oraz kto może ubiegać się o takie wsparcie.